Сад

Чорна смородина: кращі сорти і секрети врожаю

Чорна смородина – вітамінна суперзірка з унікальною концентрацією вітамінів і мікроелементів. Вона підсилює імунітет, уповільнює старіння, допомагає при хворобах серця і кровоносної системи, при шкірних захворюваннях, діабеті і відмінно знімає втому очей. Смородину не складно виростити і отримати рясний урожай, якщо правильно вибрати сорт і розуміти основні правила догляду.

Кращі сорти чорної смородини

Якщо смородина погано плодоносить, можливо, був підібраний неякісний посадковий матеріал. Підбираючи сорти, звертайте увагу не тільки на загальну врожайність, але і на стійкість до захворювань і морозостійкість.

Популярні ранні сорти чорної смородини:

 • Селеченская – урожай 1,5-2,8 кг з куща, ягоди дуже великі 2,2-5,0 г, зимостійкий, стійкий до захворювань.
 • делікатес – урожай 1,8 кг з куща, ягоди середні 0,9-1,1 г, висока зимостійкість, середня стійкість до захворювань.
 • дачниця – урожай 1,5 кг з куща, ягоди великі 2 -3 г, зимостійкий, стійкий до захворювань.

Сорти чорної смородини середнього терміну дозрівання:

 • Добриня – урожай 1,5-2,4 кг з куща, ягоди дуже великі 2,8-6 г, зимостійкий, стійкий до до борошнистої роси.
 • Чорні перли – урожай 2,6 кг з куща, ягоди середні 1,3-1,4 г, висока зимостійкість, стійкий до борошнистої роси.
 • пігмей – урожай 2-5,5 кг з куща, ягоди дуже великі 2,5-5 г, висока зимостійкість, стійкий до борошнистої роси, солодкий смак ягоди.

Кращі пізні сорти чорної смородини:

 • ядреная – урожай 1,5-2 кг з куща, ягоди дуже великі 2,5-5,5 г, зимостійкий, стійкий до до борошнистої роси, почковому і павутинного кліщів.
 • Багіра – урожай 3,6 кг з куща, ягоди великі 1,8 г, зимостійкий, стійкий до захворювань.
 • Вологда – урожай 3,6 кг з куща, ягоди великі 2 г, зимостійкий, середня стійкість до захворювань.

Кращі з кращих: великі врожайні сорти чорної смородини, стійкі до захворювань.

 • Чорний бумер – середнього терміну дозрівання урожай 5-7 кг з куща, ягоди дуже великі 3-6 г, зимостійкий, стійкий до хвороб, солодкий смак ягоди.
 • Маленький принц – ранній сорт, урожай 4,0-4,5 кг з куща, ягоди великі 1,8 – 2 г, висока зимостійкість, стійкий до борошнистої роси, почковому і павутинного кліщів.
 • Тамерлан – середнього терміну дозрівання, урожай 4-5 кг з куща, ягоди великі 1,8 – 2 г, висока зимостійкість, стійкий до грибка.
 • кардинал – середнього терміну дозрівання, урожай 3-4 кг з куща, ягоди великі 1,2-2,0 г г, висока зимостійкість, стійкий до хвороб і шкідників.
 • Титания – середнього терміну дозрівання урожай 2-4 кг з куща, ягоди великі 1,5-2 г, середня зимостійкість, стійкий до хвороб, солодкий смак ягоди.

Чорна смородина як доглядати.

Незалежно від того, який сорт ви вирощуєте, основні правила догляду за чорною смородиною завжди повинні бути дотримані:

 1. Посадка – найкраще місце для смородини півтінь.
 2. Ранньою весною – профілактична обробка куща окропом.
 3. Ранньою весною – обрізка куща.
 4. Протягом року – полив, розпушування, захист від шкідників.
 5. Навесні і восени – підгодівля органічними добривами або мінеральними з вмістом азоту.

Посадка чорної смородини

Проводьте посадку ранньою весною або восени. Слідкуйте, щоб відстань між саджанцями було не менше 1,5-1,8 см. Зверніть увагу на стан паростка. Його корінь не повинен бути хворим, деформованим або підсохлим.

Порядок посадки:

 • викопайте ямки, довжина і ширина яких становить не менше 50 см;
 • розпушити землю на дні ями, додайте в неї добриво – суміш суперфосфату і перегною;
 • покрийте добриво 10-сантиметровим шаром землі;
 • коріння саджанців попередньо зволожите або замочіть у воді на 12 годин;
 • розташуйте паростки під нахилом, їх коріння розправте;
 • засипте грунтом корінь і частина паростка.

Якщо садите восени, полийте саджанці 1 раз і замульчируйте грунт навколо них. При весняній посадці поливати молоді рослини потрібно частіше, у міру висихання грунту.

Як обробити смородину окропом

Обробка окропом – одна з найефективніших і здорових методик профілактики захворювань чорної смородини: така обробка допомагає боротися з кліщем, борошнистою росою, попелиць і грибковими хворобами.

Обробка проводиться тільки до початку сокоруху ранньою весною. Перед обробкою вирізаються пошкоджені кліщем гілки – в нижній частині у них круглий наріст, в якому зимують кліщі. Вирізані гілки – спалюють.

Після цього кущі чорної смородини обливають окропом 60-80 градусів. Контакт гарячої води з гілкою повинен бути не більше 5 секунд. Коріння куща при обробці треба захистити клейонкою або дошками. Витрата води 1 відро на 2-3 куща. Кожна гілка повинна бути ретельно оброблена. Наявність необроблених шматків призведе до подальшого зараження всього куща.

Як обрізати кущі чорної смородини:

Проводьте обрізку восени перед заморозками або ранньою весною, поки на гілках не розпустилися бруньки. Молоді пагони прищипують в середині літа.

 • загальне правило – в кущі по 3 втечі кожного року, стебла старше 5 років зрізаються під корінь;
 • набагато легше правильно сформувати молодий кущ, ніж намагатися однієї обрізанням вичавити урожай з загущенного куща;
 • на першому році обріжте всі пагони саджанця до 3 нирок;
 • на другому році залиште 3 молодих втечі, і зріжте верхівки кожного з них на 2 нирки;
 • на 3-4 роках у торішніх гілок укоротите верхівки, а з молодих пагонів залиште 3 шт, скоротивши їх на 2 нирки;
 • з 5 року і далі проводите повне видалення гілок старше 5 років, а з молодих пагонів залишайте по 3 шт., скорочуючи їх на 2 нирки.
 • після 10-15 років омолодити кущ розподілом і пересадкою.

Чорна смородина: правильний полив

Смородина – досить невибагливий чагарник. Вона відмінно росте в тіні і любить вологу, родючий грунт. Вона простить вам майже все, крім відсутності достатньої кількості вологи, особливо навесні під час цвітіння. Якщо ви хочете отримати хороший урожай смородини, то не полінуйтеся навесні щедро поливати її. Причому полив потрібен не стільки коріння, скільки кольорів. Для формування великих солодких ягід смородини потрібна підвищена вологість повітря. І якщо у вашому регіоні рідкісні ранкові густі тумани, то просто поставте поруч з кущем шланг з розсікачем і щедро полийте його. Коли прийде час збирати урожай – результат вас порадує і ви назавжди запам’ятаєте цю маленьку хитрість для високого врожаю вашої чорної смородини.

Хвороби чорної смородини.

Існує ряд хвороб, які часто вражають смородинові кущі. Боротися з ними потрібно при перших же проявах, поки захворювання не охопило всю рослину, і не поширилося далі по ділянці.

Доведено, що в 90% випадків виникнення такої серйозної проблеми як махровість смородини безпосередньо пов’язана з висадкою заражених саджанців. Вірус згодом поширюється на всі посадки смородини і знищує врожай. Тому важливо обстежити кожен кущ смородини на предмет наявності ниркового кліща, який переносить вірус – це роздуті нарости на гілках і проводити санітарну очистку та щорічну профілактику чагарників.

Хвороби смородини і методика боротьби з ними:

 1. махровість – переноситься кліщами, які живуть в нирках рослин. Ця хвороба часто викликає загибель врожаю, видозміна форми листочків і квітів. Рослина, уражене махровістю, втрачає характерний запах, а його листи набувають нездоровий фіолетовий забарвлення.
  У цьому випадку буде потрібно викопати і утилізувати хворий кущ, інакше хвороба буде поширюватися далі. Попередити захворювання допоможуть каліе- і фосфоро-містять препарати, а також профілактичне обприскування колоїдної сірої після збору врожаю.
 2. Американська борошниста роса – хвороба грибкового походження, яка проявляється в середині літа білим нальотом на листі. Згодом грибок переходить на здорові ділянки і буріє. У міру поширення хвороби знижується врожайність, а сама рослина поступово гине.
  Боротися з проблемою допоможе обприскування настоянкою з гною або торфу 3 рази в сезон: до і після появи цвітіння, а також після опадання листя. Крім цього, можна обробляти кущі кальцинованої содою або мідним купоросом за кілька тижнів до початку дозрівання ягід.
 3. антракноз – грибкова хвороба, що вражає листя і плоди, яка проявляється в травні жовто-коричневими плямами. Згодом листя опадає, а грибок на них продовжує поширюватися по ділянці.
  Методи боротьби – збір і спалювання листя, перекопування грунту. Рекомендується обприскувати рослина купоросом або бордоською рідиною 2 рази в сезон: після появи перших листочків, і повторно – по закінченню цвітіння.

Попередити хворобу смородини допоможуть вибір стійких до шкідників сортів, своєчасні весняна і осіння профілактичні обробки, регулярний полив, а також видалення хворих і уражених гілок. Перед посадкою обов’язково перевіряйте саджанці на відсутність захворювань, і якщо такі є – викидайте паростки.

Після збору врожаю обробляйте рослина хімічними речовинами від грибка (Фундазол або бордоською рідиною), і шкідливих комах: кліщів, стеклянніци і галлиц (кліщовий, Карбофос, Алиот і ін.).

Чим підгодувати чорну смородину

Як і всі рослини, смородина потребує підгодівлі протягом сезону.

Добрива для смородини:

 • в період розпускання бруньок підживлюйте кущики сечовиною в розрахунку 40 г для молодих, і 25 г для рослин, старше 5 років;
 • після збору врожаю підживлюйте грунт під смородиною сумішшю органічного добрива (5 кг), суперфосфату (45 г), сірчанокислого калію (10 г).

Цих добрив буде досить для нормального росту кущів і формування великої кількості великих солодких плодів.

Як розмножувати чорну смородину.

Рослина розмножується трьома способами – живцями, відводками і діленням куща.

Розмноження відведеннями:

Розмноження відведеннями – легкий метод, який проводиться ранньою весною, і дозволяє отримати відмінний посадковий матеріал:

 • виберіть дворічну гілку, яку можна з легкістю пригнути до землі;
 • відзначте на землі місце стикання середини гілки з грунтом;
 • на зазначеному місці викопайте ямку глибиною до 10 см;
 • пригни гілку середньою частиною в ямку, закріпіть дротом до землі і засипте грунтом;
 • верхівка гілки повинна виступати над рівнем грунту на 25 см.

За умови регулярного річного поливу ви отримаєте сильний саджанець з потужною кореневою системою. З приходом осені можна отсаживать його окремо.

Як і коли посадити чорну смородину живцями:

Саджанці з живців виходять не такими сильними, як при розмноженні відводками, але у цього методу є свої плюси. Це можливість цілий рік отримувати посадковий матеріал, і висаджувати його в зручний час – навесні або восени.

Відокремлюйте живці в кінці жовтня, і вже по весні їх можна буде висадити на ділянці. Для цього виріжте середню частину міцного однорічного пагона довжиною до 25 см, і шириною до 10 мм. Занурте зрізи втечі в парафін, зв’яжіть живці одного сорту ниткою, і загорніть у вологу паперову серветку. Отримані згортки обмотайте плівкою, і зберігайте під шаром снігу або в морозилці.

Висаджуйте отримані живці відразу ж після сходження снігу:

 • перед висадкою у відкритий грунт зріжте під кутом нижню частину саджанця вологим ножем, щоб прибрати залишки парафіну;
 • занурюйте живці в підготовлену землю під невеликим кутом, залишивши кілька нирок;
 • відстань між саджанцями має становити не менше 15 см;
 • добре полийте грядки і покладіть шар мульчі;
 • укрийте грядки поліетиленовою плівкою до появи перших листочків.

Надалі в міру необхідності поливайте молоді паростки, видаляйте бур’яни. Також можна підживити ґрунт розчином з коров’ячого гною, настояного протягом 2 днів (0,5 відра добрива на 4 відра води). У цю ж суміш можна додати 10 г суперфосфату і 500 г золи. З настанням осені пересадите молоді саджанці на постійне місце.

Якщо восени ви не встигли підготувати черешки, можна зрізати їх ранньою весною. В цьому випадку посадковий матеріал відразу занурюється в грунт, після чого накривається шаром мульчі і плівкою.

В середині лютого можете зрізати свіжі живці з куща, і помістити їх в воду. Як тільки підростуть і зміцніють коріння, висаджуйте паростки в одноразові стакани, а коли потеплішає – у відкритий грунт.

Розмноження шляхом ділення куща:

Розподіл куща підходить для розмноження у випадках, якщо потрібно омолодити рослину, якому більше 15 років:

 • навесні викопайте кущ, видаліть з нього старі і пошкоджені гілки;
 • верхівки молодих гілок прищипните;
 • розділіть кущ на кілька частин, на кожній з них має бути по 2-3 сильних втечі;
 • отримані саджанці прикопайте в землю і рясно полийте.

Деленкі смородини потрібно поливати все літо, і вже до осені вони відмінно укореняться і дадуть багато нових пагонів.

Правильно виконуйте всі рекомендації по вирощуванню, і чорна смородина буде щорічно давати великий урожай великих і смачних ягід так корисних для вашого здоров’я.

Плоди цієї рослини краще вживати в сирому вигляді, але так само можна консервувати, морозити або сушити на зиму. Для смородини завжди знаходиться застосування, і чим більше її – тим краще.