Сад

Любіть лілії? Хитрощі посадки, догляду та вибору сорту

Неймовірно ефектні і екзотичні, лілії з їх багатими, яскравими квітами, елегантними, ніжними формами і божественним ароматом, додають особливу інтригу в ландшафтний дизайн садової ділянки. Існують сотні сортів лілій і тисячі гібридів. Який сорт лілій підходить вам? Азіатські лілії з їх широким розмаїттям форм квітів і великою кількістю суцвіть на стеблі? Чудово запашні трубчасті лілії з їх величезними восковими квітами? Ранні кучерява лілії з їх вишуканими формами квітки? Ніжні білі лілії з групи кандідум гібридів? Яскраві східні лілії з їхніми величезними квітами, сильним ароматом і насиченими тонами квітів?

Давайте ближче познайомимося з цими красунями, дізнаємося особливості кожного сорту і вирішимо який з них буде краще виглядати в нашому саду.

Лілії посадка: коли і як садити цибулини.

Почнемо з посадки лілій. Якщо ви ніколи раніше не вирощували лілії, ми розповімо вам прості прийоми для успішного цвітіння лілій в вашому саду.

 • Садимо і пересаджуємо лілії, у яких ранній термін цвітіння на початку вересня. Всі інші сорти, в тому числі і покупні цибулини, висаджуємо на початку травня. Пересаджуємо лілії кожні 4-7 років в залежності від виду.
 • Лілія любить ранкове сонце і світлі місця. Вони не люблять посуху, тому, якщо ви не готові регулярно їх поливати, то можна посадити їх у легкій півтіні, щоб захистити від жарких денних променів.
 • Лілій потрібна багата вологий грунт, непогано додати трохи добре згнилі компосту, щоб дати лілії трохи зміцніти, поки вони освоюються на новому місці.

 • Лілії необхідний хороший дренаж грунту, щоб цибулини не підгнили в дощову погоду. Готуємо грунт для лілій в місці посадки, скопати її на глибину 35-37 см, додаючи в грунт 5-10 см компосту.

 • Лілії люблять слабокислі або слабощёлочние грунту. В кислі землі вносимо крейда або деревну золу. У глинистий грунт додаємо пісок, а в песчаную- торф.

 • Коли ви садите лілії, копайте лунку вдвічі глибше і ширше, ніж цибулина, близько 10-20 см, в залежності від сорту лілії, яку ви садите.

 • Помістіть цибулину хвостиком вгору і засипте лунку. Акуратно притисніть грунт руками і полийте.

 • Ви можете посадити 3-4 лілії разом в одну лунку, – вони відмінно виглядають невеликою групою, коли посаджені досить щільно. Просто зробіть для 3-4 цибулин лунку ширше – діаметром 30 см.

 • Через один-два тижні над поверхнею землі ви побачите зелений кінчик стебла.
 • Дуже добре, якщо ви будете мульчувати землю біля лілій – це допоможе зберегти улюблену ними вологість грунту.
 • Змішування сортів лілії – не завжди хороша ідея з точки зору ландшафтного дизайну ділянки. Посадка разом лілій різної висоти або різного терміну цвітіння зменшить їх декоративність на клумбі.
 • Зазвичай високі лілії висаджуються групами на кордоні ділянки вздовж огорож або в центрі великого квітника. Лілії невисоких сортів зазвичай розміщують на краю квітника. Крім того, високі сорти лілій відмінно поєднуються з квітучими чагарниками – такими, як троянда і гортензія, які зменшують потребу високорослих лілій додаткової опори.

Як зберігати покупні цибулини лілії до посадки

 1. Розміщуємо цибулини в холодильник, попередньо поклавши їх в пакети з вологим торфом. Це найкращий спосіб, який дозволяє зберігати посівний матеріал при стабільно низькій температурі.
 2. Можна зберігати цибулини протягом усієї зими в прохолодному приміщенні – підвалі або льосі. Цей метод має один недолік – нестабільні температурні умови. Якщо в приміщенні потеплішає, посівний матеріал передчасно проросте, а якщо похолоднішає, – зіпсується.
 3. Зберігання цибулин під снігом підходить виключно для морозостійких сортів. Для цього поміщаємо цибулини в коробки, обмотуємо щільною дихаючої тканиною, і закопуємо глибоко під сніг.

Якщо нам не вдалося зберегти оптимальну для зберігання цибулин температуру, і вони передчасно проросли, – висаджуємо їх в горщики, і залишаємо в прохолодному світлому місці до висадки у відкритий грунт.

Як доглядати за ліліями: коли викопувати цибулини

Щорічно у цибулини лілій з’являються нові цибулинки. Щоб вони не загущающих, кожні 3-7 років необхідно розділяти і розсаджувати гнізда, інакше рослини перестануть цвісти. Зазвичай робимо це в вересні або травні. Після поділу кожну цибулину пересаджуємо на нове місце.

Обов’язково розділяйте лілії – в хороших умовах вони швидко починають розмножуватися. Поділяючи цибулини, ви отримуєте більше лілій для свого саду або діліться ними з друзями. Якщо ви не поділяєте цибулини, вони, як правило, втрачають свою силу, і лілії НЕ будуть цвісти так, як могли б.

Лілії – чудові квіти на зріз. Корисно знати, що коли ви зрізуєте квітки, постарайтеся залишити 2/3 квіткового стебла на клумбі. Цибулина має потребу у великій кількості енергії від листя, щоб сформувати нові цибулини для наступних сезонів.

Щорічний догляд за ліліями не представляє труднощів: видаляємо бур’яни, рихлимо і поливаємо грунт у міру висихання. Якщо під час посадки не вносилися добрива, поливаємо рослини комплексними мінеральними підживлення (до 3 разів за сезон). Для збереження вологи в грунті можна покласти шар мульчі.

Нові пагони лілії привабливі для слимаків та равликів, вам допоможе стримати їх старий трюк – поставити поруч з лілією кілька мисок з пивом.

Оскільки лілії цвітуть протягом тривалого сезону, ви можете організувати їх цвітіння як яскраве літнє шоу. Посадіть лілії групами на ваших клумбах так, щоб час посадки кожної групи було з різницею в тиждень. Так ви забезпечите собі літній феєрверк з лілій.

Як тільки ваші лілії закінчать цвітіння, обріжте стебла, залишаючи 2/3 довжини, так цибулини не будуть витрачати енергію на виробництво насіння. Після того, як пожовтіє листя, ви можете обрізати стебло до 5 см над рівнем землі.

Які бувають лілії?

Лілії – ідеальні партнери для інших рослин в саду. Вони допомагають нам створювати разюче красиві комбінації в ландшафтному дизайні. Які бувають типи лілій?

Азіатські лілії.

Азіатські лілії відносяться до найраніших квітучим лілій, і вони самі невибагливі в догляді. Середні рослини з квітками, у яких пелюстки загнуті вгору і назовні. В основному без запаху. На стеблі в середньому 4-6 квіток, розміром 10-15 см. Цвітуть протягом місяця.

Якщо ви не будете викопувати і ділити дітки в кінці кожного сезону, викопайте при посадці лунку для них ширше – не 20, а 30 см в діаметрі.

Гібридні лілії ЛА (Лонгіфлорум Азіатік)

Гібридні лілії ЛА – чудові квіти, які є справжнім проривом в історії розведення лілій. Вони поєднують в собі неймовірну красу, божественний аромат, великі квіти і міцне стебло. Ці лілії – живе втілення досконалості, адже вони ще й зимостійкі. Квітучі в кінці сезону, ЛА-лілії – прикраса будь-якого літнього саду. Вони відмінно поєднуються з півоніями, листя яких зберігають свою декоративність все літо.

ЛА-гібриди лілій можна пересаджувати розподілом цибулини протягом усього сезону.

Гібридні лілії кандідум

Увінчана регаліями протягом століть лілія Кандіум – це класична біла лілія з великими квітками і чудовим ароматом. Відома своїм вишуканим ароматом, ця плодюча лілії формує до 20 квіток на стеблі і радує нас тривалим чудовим цвітінням. Посадіть її поруч з альтанкою або терасою і насолоджуйтеся її магічним ароматом в літніми вечорами!

На відміну від інших лілій, цибулини лілії Кандіум потрібно садити неглибоко – рівень грунту над цибулиною повинен бути 3 см.

Гібридні лілії Мартагон

Витривалі, морозостійкі лілії Мартагон мають рясні квітки розміром 5-10 см з сильно вигнутими вгору пелюстками. Жовтий, рожевий, лавандовий, оранжевий, білий і червоний кольори пелюсток найчастіше супроводжуються химерними цятками і веснянками.

Ділиться Мартагон і розвивається повільно, тому краще відразу садити такі лілії групами по 5-6 шт.

східні лілії

Східні лілії, відомі як найяскравіші особистості в світі лілій. У них величезні квіти, запаморочливий аромат дорогих парфумів і разюче тривалий термін цвітіння – з середини літа до початку осені.

Основним недоліком цього виду лілії була недостатня морозостійкість для вирощування в середній смузі. Нові сорти східних лілій з успіхом витримують зимівлю.

тигрові лілії

Тигрові лілії привертають нашу увагу яскравими і ефектними помаранчевими квітами, покритими темними плямами, що додають квітки вид шкури тигра. Дивно декоративні, міцні, легко ростуть і швидко розвиваються. Зрілі цибулини можуть формувати до 12 квіток діаметром 12см на стебло.

Тигрова лілія може розмножуватися самостійно – в пазухах її верхніх листків формуються напів-цибулини, які потрапляючи в грунт, успішно приживаються.

трубчасті лілії

Квітучі в середині літа трубчасті лілії розливають свій солодкий аромат по всьому саду. Її витягнуті квіти схожі на величезні 15-25 см труби. Додаючи різноманітність і елегантність в садовий дизайн, їх колір варіюється від чисто білого до яскраво-золотого, рожевого, сливового, абрикосового і бордового.

Щоб миші НЕ ласували цибулинами трубчастої лілії, посадіть поруч нарциси або проліски.

Кращі сучасні сорти лілії

Сорт лілії Marlene (Марлен)

Сорт лілій «Marlene» відноситься до азіатській групі. Рослина цвіте з кінця червня до початку липня великими квітами, що досягають в діаметрі 20 см. По краях пелюстки ніжно-рожеві, а ближче до тичинок – кремово-білі з червоними крапками. Стебла щільні, яскраво-салатові, в висоту досягають до 1 м. Листки довгасті, загострені, до 15 см в довжину. Сорт схильний до фасціації, в результаті якої з однієї цибулини утворюється по кілька пагонів.

Сорт лілії Magic Star (Мейджік Стар)

Сорт «Magic Star» відноситься до східної групи лілій, відрізняється ароматним і пишним махровим цвітом незвичайного забарвлення. Пелюстки ніжно-рожеві, з яскраво-малиновим плямою по центру і темно-червоним крапом, облямовані білою смугою. Стебла до 1 м у висоту, квіти в діаметрі досягають 20 см, без пильовиків. Період цвітіння – з кінця липня до початку серпня.

Сорт лілії «Lion Heart (Левине Серце)

Азіатський сорт «Lion Heart» дивує оригінальним чорно-фіолетовим забарвленням пелюсток з жовтим підставою. Внутрішня частина квітів покрита фіолетовим крапом. Довгасті загострені темно-зелене листя ростуть на 80-сантиметрових стеблах. Пелюстки з бузковим відливом, їх довжина становить 6-8 см. Період цвітіння – з кінця червня до початку липня.

Сорт лілії Flore Pleno (Флорі полон)

Особливість азіатської лілії «Flore Pleno» – яскраво-помаранчеві загорнуті пелюстки з темно-коричневим крапом, що нагадують тигрове забарвлення. Стебла високі, до 1,20 м. Зацвітає в липні. У листових пазухах утворюються бульби, які в подальшому можна використовувати для розмноження.

Сорт лілії Shocking (Шокінг)

Сорт «Shocking» відноситься до гібридної групи трубчастих. Стебла до 1 м у висоту, густо вкриті насичено-зеленим листям. Квіти множинні. Пелюстки жовто-персикового кольору з червоною плямою по центру, ближче до тичинок обкидали яскраво-червоним крапом.

Сорт лілії Black Out (Блек Аут)

Лілії цього сорту відносяться до азіатських гібридів – високорослі, досягають 1,25 м у висоту. Квіти до 18 см в діаметрі темно-червоні, глянцеві, обсипані дрібним темним крапом. По центру кожної пелюстки проходить темно-фіолетова жилка.

5 фактів для тих, хто любить лілії: 

 1. Стародавні єгиптянина використовували лілії як духи. Вони додавали екстракт лілії в запашні масла і мазі.
 2. Лілія з давніх-давен символізує невинність. В середні віки в Європі вона стала символом королівської влади.
 3. Лілії отруйні настільки, наскільки і красиві. Тримайте їх подалі від дітей і котів.
 4. У лілій величезна сім’я – вона включає більше 100 видів. Точніше 108. Але ця сім’я повна самозванців – ліліями часто називають водяні лілії, лилейник, кали.
 5. Лілії щасливіші з друзями. Садіть лілії групами як мінімум 3-4 примірника, так вони будуть виглядати більш розкішно.

Розкішне цвітіння лілій може буквально висвітлити ваш сад, тим більше є такий чудовий вибір! Посадити і доглядати за ліліями не складно. Складно вибрати!