Сад

Півонії посадка і догляд: прості хитрощі і важливі відмінності

Півонії – красиві багаторічники або деревовидні чагарники, квіти яких нагадують маленькі троянди без шипів. Родом вони з Японії, де вони є символом щастя і процвітання. У садах і на дачних ділянках ця рослина не має рівних, адже ми не тільки милуємося квітами півоній, а й насолоджуємося їх приємним ніжним ароматом. Півонія вирощується в садах уже тисячі років і як і раніше дуже популярний.


Зовнішня краса і здоров’я рослини безпосередньо залежить від правильності посадки і сезонного догляду. Виконання простих правил і рекомендацій дозволить вам щорічно милуватися розкішними півоніями у власному саду.

Півонії опис і різновиди рослини.

Півонії – багаторічники сімейства Піоновий, які діляться на 2 основні різновиди: трав’янисті (близько 500 сортів), і деревовидні (понад 4 600 сортів). Також існує безліч гібридів, які поєднали в собі кращі якості цих двох видів.

Деревовидні півонії ростуть у формі кущів на твердих високих стеблах. Рослина цвіте 2-3 місяці, починаючи з червня, а на зиму втрачає листя. Згодом у нього виростають нові пагони, які поступово тверднуть. Квіти деревовидного півонії пишні і великі. Залежно від сортів зустрічаються різні відтінки.

Трав’янистий півонія має потужний корінь, з якого ростуть м’які стебла. Протягом всього сезону рослина активно нарощує нові листя, колір яких коливається у різних сортів від зеленого до темно-фіолетового.

Основні відмінності деревовидних і трав’янистих півоній:

трав’янистий півонія – стебла м’які, діаметр квітки до 20 см, висота рослини 1,5-2 метра, посадка дрібна, потрібно зрізати квіти перші два роки після посадки.

деревоподібна півонія – стебла тверді, діаметр квітки до 30 см, висота рослини 1 метр, посадка заглубленная, необхідно укриття на зиму.

Один з популярних різновидів трав’янистих півоній – ухиляються, ще його називають Марьин корінь. Стебла і кореневище цієї рослини використовують для приготування настоянки, яка:

 • покращує стан шкіри, омолоджує її;
 • позбавляє від лупи, зміцнює цибулини волосся;
 • заспокоює нервову систему;
 • допомагає в боротьбі з гінекологічними захворюваннями та хворобами шлунково-кишкового тракту.

Лікарські препарати на основі настойки з півонії ухиляється слід приймати тільки за призначенням лікаря у відповідному дозуванні, тому що великі дози отруйні.

Через великого систематичного і ботанічного опису півонії в Вікіпедії ми не будемо займатися цим, тому що це буде дублювання того, що вже існує. Для тих, хто хоче познайомитись з цим грунтовніше, можна натиснути на посилання в Вікіпедії.

Розмноження півоній.

Є кілька способів розмноження півоній, але найпростіший з них – метод поділу куща. Виробляти його можна з серпня по вересень за наступною схемою:

 • зв’яжіть або зріжте листя рослини;
 • акуратно викопайте корінь із землі;
 • змийте з кореня грунт;
 • видаліть хворі і дефектні коріння, а здорові укоротите до 15 см;
 • розділіть корінь на кілька частин (стежте, щоб на кожній деленкі було не менше 3 нирок і 2 сильних кореня);
 • посадите деленкі в ямки, присипавши нирки землею;
 • полийте і замульчируйте землю на місці посадки.

Розмноження півонії насінням – дуже тривалий і копіткий метод. Зазвичай його використовують селекціонери для виведення нових сортів. Деякі фахівці вирощують півонії кореневими або стебловими живцями, а також відведеннями. У садівництві ці варіанти розмноження не надто популярні з-за складності і низької приживлюваності саджанців.

Як садити півонія: трав’янистий і деревоподібний.

Краще садити півонії з вересня по серпень. Такі квіти хворіють рідше, ніж висаджені навесні, а головне – відмінно приживаються. Відповідно, пересадкою трав’янистих видів потрібно займатися в цей же час. В цілому процедури пересадки і посадки півоній з деленок ідентичні.

Важливо правильно підібрати місце для півонії: воно повинно бути сонячним, затінений опівдні. Півонії можуть рости і в тіні, але, при цьому, вони не будуть цвісти. Згадаймо, що півонії – високогірні рослини, тому вони вважають за краще прохолодні місця і будуть найкраще цвісти в прохолодні сухі року. З цих же причин для посадки півоній більше підійде східна і західна сторона ділянки. Хоча рослина любить сонце, найменш сприятлива для нього південна сторона. Півонія буде цвісти навіть в півтіні, хоча квітів буде набагато менше.

Через початкових проблем з ефективністю кореневої системи, потрібно правильно підготувати грунт. Беручи до уваги любов півоній до пухким ґрунтам, постараємося їх побалувати. Краща грунт для півоній – слабокислі суглинки. Піщані грунти можна облагородити невеликою кількістю компосту або глини: це поліпшить і структуру, і склад грунту.

Якщо у вас глинисті грунти, переконайтеся, що там немає застою води. Якщо після великого дощу на обраному вами місці калюжі стоять більше години, це не місце для півоній, і тут нічого не допоможе, тому що застійна вода є найбільшим ворогом півоній. Ви повинні вибрати інше місце. Якщо вода не застоюється, для глинистого грунту треба зробити хороший дренаж: під корінням рослини ми залишаємо не менше 10 см дренажного шару. Для нього набагато краще використовувати гравій, ніж пісок.

Як посадити трав’янистий півонія:

 • підготуйте лунку, глибина, ширина і висота якої становить 60 см;
 • змішайте 15 кг органіки з суперфосфатом (200г) або кістковим борошном (350г), додайте грунт;
 • до половини засипте лунку отриманою сумішшю;
 • поверх поживної суміші насипте 20-сантиметровий шар піску;
 • помістіть в лунку саджанець так, щоб нирки заміщення розташовувалися на 5 см нижче рівня землі (якщо розташувати їх вище, то рослина буде хворіти, а якщо глибше – з’являться проблеми з цвітінням);
 • засипте корінь грунтом, злегка ущільните руками;
 • полийте і замульчируйте землю гноєм або торфом;
 • між деленка обов’язково залишайте відстань в 0,9-1,5 м.

Як посадити деревовидний піон:

Деревовидні півонії висаджуйте в півтіні, в місці, захищеному від сильного вітру. На дно ями насипте суміш ґрунту і добрив (по 200 г суперфосфату, борошна діломітовой, сульфату калію). Помістіть в ямку саджанець так, щоб коренева шийка перебувала на 15 см нижче рівня землі. Перед тим, як засипати рослина сумішшю компосту і грунту, залийте в яму відро води до повного вбирання. Після закінчення посадки рясно полийте саджанець і замульчируйте землю навколо нього.

Коріння тільки що посадженого деревовидного півонії, будуть постійно шукати воду і слідувати за нею. Тому корінь у нього може вирости на кілька метрів. Це одна з основних причин низької переносимості пересадки. Тому після пересадки необхідно діяти з рослиною, як з немовлям – регулярно поливати, розпушувати і вкривати на зиму.

Різниця в посадці трав’янистої і деревовидного півонії.

 1. трав’янисті півонії не слід садити занадто глибоко, інакше вони не будуть цвісти.
 2. деревовидні півонії садять глибоко, так щоб коренева шийка була покрита грунтом не менше 10-15 сантиметрів – тільки тоді він може утворити своє власне коріння. Другий різницею в посадці трав’янистих і деревовидних півоній є похиле положення молодих рослин. Цей маленький трюк змушує деревовидні півонії формувати більші пагони і, таким чином, рости густішими.

Специфіка кореневої системи півоній означає, що вона не переносить пересадки. Тому серйозно підійдіть до вибору місця посадки. Крім того, майте на увазі, що через кілька років вони стануть великим кущем, тому ви можете посадити навколо них тільки ті рослини, які пізніше можуть бути легко пересаджені в інше місце і які не конкурують з ними за воду. Так, через запеклої конкуренції за воду півонія не слід садити поблизу чагарників.

Догляд за півоніями.

У трав’янистих півоній перші 2 роки після посадки потрібно зрізати бутони. Це необхідно для зміцнення кореневої системи і формування пишних бутонів надалі. Для деревовидних видів цього робити не потрібно. Догляд за півоніями повинен включати:

 • рясний полив в періоди формування бутонів, цвітіння, закладання нирок (серпень);
 • видалення бур’яну;
 • розпушування і мульчування грунту навколо квітки;
 • весняну обрізку деревовидних півоній для формування крони (це важливо зробити до розкриття нирок);
 • оскільки у півоній великі квіти, добре для них зробити навесні опору так, щоб кущ був компактний і не розпадався під вагою квітів.

Чим підгодувати півонія?

Хоча півонії – не великі ненажери, не забувайте про підгодівлі. Починаючи з середини весни, молоді рослини потрібно щомісяця поливати універсальним органо-мінеральним добривом з додаванням рідкого мила (1 ст. Л / 1 відро води).

Півонії старше 2 років удобрюйте в 3 етапи через кожні 3 тижні, починаючи з травня:

 • розчин сечовини та води (50 г / 10 л);
 • розчин сечовини та води (50 г / 10 л) +1 табл. мікродобрива;
 • розчин сечовини та води (50 г / 10 л) +2 табл. мікродобрива.

В середині весни підживити ґрунт добривом з вмістом калію та азоту (по 15 г на рослину). Під час формування бутонів полийте квіти розчином коров’ячого гною. Після закінчення цвітіння рекомендується удобрити грунт калійно-фосфорної підживленням (по 15 г на рослину).

Порада. Не дуже перестарайтеся з підгодівлею півонії мінеральними добривами, особливо азотними. При надлишку азоту може статися так, що листя будуть чудово рости, але півонія зацвіте одним квіткою або взагалі не буде цвісти. Крім того, занадто удобрене рослина вразливе до грибкових захворювань.

Що робити, якщо не цвітуть піони?

Іноді це пов’язано з неправильною посадкою півонії. Найчастіше – треба просто почекати: перші квіти на трав’янистих півонії з’являться через 2 роки, і кілька років він буде входити в повну силу, поки не досягне свого максимального цвітіння. Для деревовидних доведеться почекати кілька років до початку повноцінного цвітіння. Це пов’язано з повільним розвитком кореневої системи у цього виду півонії.

Хвороби півоній.

Ще одна важлива умова догляду за півоніями – боротьба з хворобами і шкідниками. Характерні плями на листі, ослаблення, погіршення зовнішнього вигляду рослини можуть свідчити про наявність однієї з частих проблем:

 1. Іржа – бурі плями грибкового походження на листках, які швидко поширюються по повітрю від хворої рослини до здорової. Заражені іржею частини багаторічників потрібно зрізати і утилізувати, а сам кущ обробити бордоською рідиною.
 2. Борошниста роса – білий наліт на листках. Необхідна обробка сумішшю госп. мила і кальцинованої соди.
 3. Сіра гниль (цвіль) – вражає всю рослину, призводить до його загибелі. Хворі ділянки слід утилізувати, після чого обприскати рослину рідиною Тірам.
 4. Вірусна мозаїка – листя покриваються світло-салатовим і темно-зеленими плямами, які чергуються між собою. Хворе рослина потрібно видалити з ділянки.
 5. Плямистість – освіту на листі темних плям з фіолетовим або коричневим відтінком. Потрібно видалити хворий квітка, а ділянку обробити бордоською рідиною.
 6. Безпричинна слабкість рослини, відсутність цвітіння, здуття в області кореня, – ці проблеми свідчать про хвороби Лемуана. Хворе рослина потрібно утилізувати.
 7. Не можна врятувати півонії, заражені вертіціллёзним прив’яданням. Цю хворобу розпізнають по безпричинного ослаблення і засихання молодих листя, стебел, бутонів.

Також стежте, щоб рослина не вражали шкідники: мурахи, тля, галові нематоди, трипси, хмільний шовкопряд. Деяких шкідників можна прибрати вручну, але частіше доводиться використовувати спеціальні препарати.

Півонії відцвіли – що робити?

З приходом зими обрізайте листя трав’янистих півоній якомога ближче до рівня землі, а грунт посипайте золою. Для деревних видів потрібно укриття: землю мульчируйте торфом, а стебла вкутуйте мішковиною або щільною тканиною до настання весни.

При правильному догляді трав’янисті півонії ростуть на одному місці близько 15 років, а деревовидні види – ще довше. Тому не лінуйтеся виконувати рекомендації щодо змісту цих чудових багаторічників, які щоліта прикрашатимуть вашу ділянку.

Півонії не тільки відмінно виглядають в саду. Вони також чудові квіти для зрізу, які стоять у вазі до 10 днів. Щоб довше насолоджуватися в будинку їх видом і запахом, краще зрізати піони в бутонах. Кращий час для зрізання – ранній ранок або вечір.

Сподіваюся, що ми надихнули вас посадити прекрасні піони в вашому саду.