Ремонт

Укладання масивної дошки на фанеру: докладна інструкція

Підлогове покриття з цільного масиву деревини служить десятиліттями, і це факт. Матеріал теплий, надзвичайно естетичний і затишний. Сучасна технологія укладання масивної дошки істотно відрізняється від старих методів монтажу. Подробиці читайте нижче.

коротка характеристика

Масив являє собою довгі планки з цільної деревини цінних порід: дуба, бука, модрини, вишні, горіха. Великі виробники використовують особливо тверді і екзотичні види – тик, бамбук, ятоба, зебрано, мербау і ін. Розміри варіативні:

 • Товщина масивної дошки (залежить від сфери застосування) – 9-26 мм;
 • Ширина вироби – від 100 до 220 мм;
 • Довжина – від 300 до 1500 мм.

По периметру планок є пазогребневих замок ( «шип-паз»), який дозволяє збирати масив в єдине, монолітне покриття. За вивороті прорізаються спеціальні «канавки», компенсуючі внутрішня напруга і запобігають деформацію.

Поверхня може бути чистою або обробленої в заводських умовах маслом, лаком або масло-воском. У першому випадку після укладання потрібно невелика дошліфовка і захисне покриття (краще на основі жиросодержащих сумішей, так як лакова плівка може потріскатися через перепади температур і вологості). По периметру в деяких колекціях вирізається фаска, причому її глибина для незахищених ЛФМ планок повинна бути не менше 2 мм.

Якщо раніше від породи деревини залежав відтінок підлогового покриття, сьогодні це не настільки важливо. Сучасні лакофарбові матеріали дозволяють отримати більше 5000 відтінків, від сніжно-білого до глибоко-чорного. Тому при виборі краще звертати увагу на твердість масивної дошки, її стійкість до атмосферних перепадів і т.п.

При сортуванні масивної дошки для підлоги виділяють кілька категорій:

 • Радиал і Селект – поверхня відрізняється однорідністю і однотонність. Є невелика кількість живих (під колір дерева або трохи темніше) сучків без тріщин і вм’ятин, заболоні. Відсутні різні дефекти. Відповідно до ГОСТ 2695-83, ГОСТ 8486-86 і деякими іншими цей вид виробів відноситься до 1 сорту.
 • Натур або Класик – деревина має характерний малюнок з переходами від одного відтінку до іншого, трапляються сучки, невеликі смоляні кишеньки і заболонь. Поверхня виходить досить мальовничій, що дуже цінується багатьма дизайнерами.
 • Рустик або Маркант, або Антик – це саме той вид підлоги масивної дошки, який ідеально підходить для створення стилю кантрі, лофт і навіть етнік. Характеризується строкатістю, великою кількістю сучків (включаючи чорні і потріскані), заболоні, тріщин, сторонніми включеннями і т.п. Чудова природна текстура деревини практично не приховується, що надає готовому підлозі унікальний, харизматичний вигляд.

Назва у кожного виробника може змінюватися, але суть одна – 1, 2 або 3 сорт, а відповідно і наявність або відсутність різних дефектів. Зрозуміло, від цього параметра залежить і ціна. Масив Селект – це покриття класу «преміум», тому обійдуться в кілька разів дорожче, ніж продукція з серії Рустик.

Укладання дошки

Професійне укладання масиву виконується за методикою «в розбіг» або зі зміщенням на 1/3. При цьому використовується метод подвійної фіксації: на клей і металовироби (спеціальні саморізи з самозасверлівающіміся капелюшками, паркетні «шпильки»).

Причина подібної «перестраховки» проста: деревина схильна до деформацій. Тобто змінює лінійні розміри в залежності від вологості, температури, пори року. Приклеювання і додаткове притягання планок кріпленням до основи забезпечить жорсткість кріплення, запобіжить появу з часом зазорів, викривлення планок.

Крім цього виробники рекомендують дотримуватися нескладних правил:

 1. Виконання монтажних робіт здійснюється тільки після завершення всіх видів чорнової обробки, що допускає зволоження або нагрівання повітря. У тому числі укладання плитки, обштукатурювання або фарбування стін і стелі, наклеювання шпалер і т.п.
 2. Температура повітря в приміщенні повинна бути в межах від +18 ° С до +25 ° С, вологість – 40-60%.
 3. Транспортування проводиться в критих автомобілях, а зберігання – в сухому, провітрюваному приміщенні.
 4. Переважна частина продукції, що випускається масивної дошки не призначена для укладання на системи підігріву підлоги.
 5. Перед роботою необхідно витримати так званий період акліматизації – не менше 48 годин.
 6. Після укладання в кімнатах необхідно підтримувати оптимальні параметри мікроклімату: вологість в межах 40-60%, а температура повітря – + 18- +22? С.

Найбільш оптимальною визнана укладання масивної дошки на фанеру вологостійкої серії, наприклад, ФК березова.

Цей матеріал вважається особливо міцним, так як здатний витримувати суттєві навантаження в різних напрямках, а завдяки багатошаровості зміни лінійних розмірів мінімальні. Мінімальна товщина фанерною підкладки – від 10 мм і більше.

Дозволяється також укладання масивної дошки на стяжку без фанери або дерев’яна підлога. Але з попередньої ретельної підготовкою. У будь-якому випадку буде потрібно наступний набір засобів та інструментів для монтажу:

 • Матеріали для вирівнювання підстави: листи фанери, наливні підлоги, ремонтні суміші швидковисихаючі;
 • Паркетний клей полімерний одно- або двокомпонентний з позначкою «для масиву»;
 • Гідроізоляційний праймер епоксидний або поліуретановий (необхідний в тих випадках, коли вологість основи перевищує допустимі межі або ж можливе підняття капілярної вологи;
 • Пилки електричні (торцева і циркулярна з направляючою шиною);
 • Гігрометр;
 • Шліфувальна машина;
 • Будівельний пилосос;
 • Електродриль або шуруповерт;
 • гідроуровень;
 • Киянка або молоток і подбойних дошка для ущільнення з’єднань;
 • Шпатель зубчастий для нанесення клею (розмір, як правило, зазначений в інструкції до адгезійною складу);
 • Валики або кисті для нанесення праймера;
 • Металовироби для фіксації фанери і фінішного покриття;
 • Набір розпірних клинів;
 • Рулетка, косинець, олівець.

Монтаж масивної дошки поділяється на 3 етапи:

підготовка підстави

Чорнову підлогу повинен бути:

 1. Рівним. Просвіт між підставою і контрольним 2 м правилом – не більше 2 мм. При необхідності поверхню шліфується або вирівнюється нівелірними сумішами, фанерними відрізами 50х50 см або 75х75. Листовий матеріал закріплюється саморізами «в розбіг» з зазором в 5 мм (між стіною і чорновою підлогою – 8-10 мм) під кутом 45 ° або 90 ° до майбутнього фінішного покриття. Після укладання поверхню фанери шліфується і очищається від пилу.
 2. Міцним. Для стяжки або наливної підлоги цей показник повинен складати не менше 150 кг / см? (15 мПа).
 3. Сухим. Гранично допустиме значення вологості для бетонних перекриттів або стяжок – 3-4%; ангідридних підстав – 0,5%, дерев’яних підлог – 12%.
 4. Чистим. ТО є очищеним від пилу, бруду, жиру, старих ЛФМ, бітуму, клею і т.п.

Якщо установка планується на мінеральне підставу, подбайте про попередню гідроізоляції. Для цього краще використовувати спеціальні праймери обмазувального типу. Наносяться вони суцільним шаром на всю поверхню підлоги з закладом на стіни.

Укладання покриття

Рекомендується пробна суха розкладка масиву по підлозі для попередньої підгонки покриття.

Починати монтаж треба від суцільної стіни приміщення зліва направо. На ширину планки на підставу треба нанести клей зубчастим шпателем. Стартова дошка встановлюється кромки пазом до стіни, в зазор укладаються розпірні клини. Ряд фіксується саморізами або паркетними шпильками під кутом 45? з інтервалом 25-30 см.

Якщо укладена деревина з категорії особливо твердих, для запобігання розтріскування рекомендується в планках попередньо просвердлити отвори під саморізи.

Уклавши першу смугу, до неї за допомогою профільних пазогребневих замків приєднується наступна, причому монтаж починається з обрізаного фрагмента. При необхідності планки потрібно акуратно підбити або притягнути монтажним куточком.

Останній ряд обрізається з таким розрахунком, щоб залишити між покриттям і стіною технологічний зазор в 8-12 мм. А ширина планок не повинна бути менше 5-10 см.

Ходити по готовому масивному підлозі можна через 24-72 години після закінчення робіт. Шліфування і подальша обробка допускається через 3-7 днів.

фінішна обробка

Якщо покриття на виробництві було оброблено захисними засобами, то після укладання і просушування клею досить провести першу ретельне прибирання за допомогою спеціальних засобів по догляду за дерев’яними покриттями.

Масив з чистою поверхнею після технологічної перерви необхідно трохи відшліфувати і нанести захисну просочення, фінішне масло або масло-віск відповідно до інструкції на упаковці.

Для справної служби покриття на вході укладіть решіток, підбийте ніжки меблів фетровими накладками, а під стільці або столи на коліщатках встановіть силіконові килимки. Періодично обробляйте підлогу спеціальними складами з вмістом воску та інших відновлюють речовин. Це допоможе зберегти вашу масивну дошку в ідеальному стані на довгі роки.