Сад

Як самому провести електрику в гаражі

Гараж без електрики – досить безглузде приміщення. Робити що-небудь в такому гаражі неможливо, тому що в ньому завжди темно, та й інструменти включити нікуди. Взагалі кажучи, електропроводка – штука важлива, серйозна і відповідальна, але зовсім не така складна, як може здатися на перший погляд. Провести електрику в гаражі може кожен!


А після того, як ви успішно впораєтеся з цим завданням, вам вже ніколи не прийде в голову думка наймати електрика для прокладки електричної проводки.

Електрика в гаражі: базові принципи

Що ж потрібно знати, щоб самостійно осилити електричну проводку в гаражі? По-перше, важливо розуміти, що для того, щоб підключити точку (розетку або лампочку), необхідно підвести до неї два дроти: фазу і нуль.


По-друге, важливо вибирати переріз проводу згідно з передбачуваного навантаження.

Крім того, вам знадобляться деякі інструменти. Серед них:
– гострий ніж для зачистки дроти
– кусачки
– пара викруток (плоска і хрестова)
– пробник

вибираємо провід

Електричні кабелі бувають дуже різними. Це продиктовано різними сферами їх застосування і відрізняються вони за багатьма параметрами. Однак в квартирах і будинках (а також і в гаражах) зазвичай застосовують багатожильний мідний провід.

Важливо, щоб в самому кабелі було два, а краще три дроти. Один з них стане вашою «фазою», інший – «нулем», а третій – «землею». Маркування кабелю вказує на кількість жив і перетин кожної з них. Наприклад, в кабелі 2х0,75 дві жили, кожна перетином 0,75 мм.кв. Такого кабелю цілком достатньо для проводки під освітлення.

Порада! Навіть якщо у вас в даний момент немає заземлення, прокладайте проводку з «землею». В такому випадку зробити заземлення в подальшому буде порівняно нескладно. А ось якщо ви виконаєте проводку двожильним проводом, то, щоб потім заземлитися, вам доведеться повністю її переробляти.

Як вибрати перетин дроту

Тут можна наводити розрахунки і доводи, але ми дамо простий практичний рада. Для підключення лампочок немає сенсу тягнути товстий провід. Як уже згадувалося вище, для освітлення в гаражі цілком підійде багатожильний мідний провід 2х0,75. Такий провід витримує до 3 кВт.

Для розеток потрібен провід серйозніше. У загальному випадку досить буде кабелю 3х2,5 (або 2х2,5 без заземлення). Цього вистачить для будь-яких побутових приладів і для більшої частини електроінструментів. Якщо ви плануєте регулярно користуватися потужним інструментом (наприклад, зварюванням), то краще провести для цього додаткову лінію проводом 3х4 і оснастити її окремим автоматом.

Порада! При виборі кабелю також звертайте увагу на якість ізоляційного матеріалу. Чим м’якше і еластичнішою оболонка кабелю, тим легше і зручніше з ним працювати. При цьому ізоляція повинна бути міцною.

Початок робіт: заводимо електрику в гаражі

Важливо! Перш, ніж що-небудь робити з електропроводкою, відключіть електрику на щитку (або викрутити пробку на лічильнику) і переконайтеся, що ділянку проводки, з яким ви працюєте, не перебуває під напругою.

Як же краще підключитися до домашньої мережі і провести електричний кабель в гараж? Якщо у вас в будинку встановлений розподільний щиток, то простіше і надійніше за все підключитися до нього.

Інший варіант – це «скручування» проводів, яка зазвичай йде відразу після лічильника. Потрібно зняти ізоляцію з кожного з проводів і якомога надійніше примотати до скрутці дроти, які потягнуться в гараж. Після цього потрібно знову заізолювати місце з’єднання.

Однак будьте уважні. Часто електрику на присадибні ділянки заведено алюмінієвим дротом. Його не можна безпосередньо скручувати з міддю. При контакті з міддю поверхню алюмінієвого проводу окислюється і починає гірше проводити струм. Опір зростає, і місце такої скручування починає сильно нагріватися. Алюмінієві дроти з мідними потрібно з’єднувати спеціальними клемними колодками. Вони продаються в електромонтажних відділах будівельних супермаркетів і в невеликих будівельних магазинах, де є електротовари.

Як тільки ви завели провід в гараж, насамперед поставте щиток з автоматами. Це значно підвищить безпеку вашої домашньої електромережі і полегшить пошук несправностей, якщо такі виникнуть.

Автомат відключає навантаження в разі якщо струм, що протікає по провіднику, значно перевищує номінальний струм, на який розрахований автомат. За великим рахунком це оберігає від короткого замикання і великих перевантажень. Для освітлення досить буде автомата на 10 Ампер. Для розеток варто поставити автомат могутніше. Наприклад, 25А.

Важливо! У автомата дві клеми, але це не «нуль» і «фаза». Автомат – це по суті вимикач, який автоматично розриває провід в разі перевантаження. У нього заводиться фаза, і фаза ж з нього і виходить. «Нульовий» провід при цьому не розривається – він пускається в обхід автомата.

Порада! Жили в кабелі найчастіше марковані різними кольорами. З самого початку виберіть для себе колір фази, нуля і землі і дотримуйтеся цього вибору. Це не тільки полегшить і прискорить монтаж, але і вбереже вас від помилок.

В сучасних щитках передбачені кріплення для шин. Шина – це по суті довга металева пластина з отворами для фіксації провідників. Шини здорово полегшують монтаж. Ви просто заводите фазу, нуль і землю (якщо вона передбачена) на свої шини, а далі підключаєте кожну лінію до шини, проводячи фазу через відповідний автомат. Виглядає це так:

Коли ви проводите електрику в гаражі стоїть передбачити мінімум два автомата. Один для освітлення, а інший – для розеток. При бажанні ви можете також виділити в окремі лінії – оснастивши їх автоматами – під насос, вуличне освітлення, розетку для зварювання, деревообробного верстата або іншого спеціального обладнання.

У гаражі немає сенсу приховувати проводку в стінах. По-перше, для цього буде потрібно бити штроби в стінах, а це курна і неприємна робота. А по-друге, відкрита проводка дозволяє легко виявити і усунути несправності, і крім того, якщо вам раптом знадобиться ще одна розетка або ви захочете провести освітлення в сусідній сарай, вам буде набагато легше це зробити.

Проводку в гаражі краще пустити по верху з двох причин. По-перше, вгорі встановлена ??дерев’яна обв’язка для даху, і до неї легко кріпити дроти звичайними гвоздиками.

По-друге, нагорі проводам буде спокійніше. Ви не пошкодити їх меблями або інструментами.

Хоча слід сказати, кріпити дроти прямо до дерев’яних конструкцій – неправильно і навіть пожароопасно. Якщо ви плануєте включати потужні прилади або інструменти, то краще додатково заховати дроти в спеціальну пластикову гофру або кабельні канали.

Якщо у вас в гаражі є яма, і ви хочете провести в неї стаціонарне освітлення, то врахуйте: проводити 220 вольт в неї не можна. Освітлення в ямі обов’язково повинно бути низьковольтним (від 12 до 36 вольт) – того вимагають міркування безпеки. Тому робиться це через понижуючий трансформатор.

На перший погляд може здатися, що все це складно, але як тільки ви візьметеся за справу і підключіть свою першу розетку, ви зрозумієте, що нічого складного в тому, щоб зробити своїми руками електропроводку в гаражі, – немає!

Провести електрику в гаражі не важко, і, навчившись цієї нескладної роботі, ви зможете самостійно зробити електричну проводку не тільки в гаражі, а практично де завгодно.